Zajímavé celovečerní filmy s tématem fotografie

Občas se debata s přáteli o fotografování stočí k otázce, jaké mám oblíbené filmy o fotografii či fotografech. Prošel jsem tedy svou filmotéku a pár filmů doporučím. Rozhodl jsem se to rozdělit do dvou částí. V této první zmíním celovečerní hrané filmy. Do druhého dílu sepíšu zajímavé dokumentární projekty.

Pohodlně se usaďte, dle libosti či nelibosti si dejte / nedejte popcorn, začínáme.

Bang Bang Club

Bang Bang Club

Tento film patří mezi mé nejoblíbenější. Je inspirovaný skutečným příběhem fotografů Kevina Cartera, Grega Marinoviche, Kena Oosterbroeka a Joao Silvy. Tato čtveřice kamarádů, ale zároveň profesních rivalů, tvořila skupinu, která si říkala Bang Bang Club a fotografovala bolestný a násilný konec apartheidu v Jihoafrické republice na začátku 90 let. Že šlo o výjimečnou skupinu fotografů dokazuje i to, že dva z nich (Greg Marinovich a Kevin Carter) dostali v tomto období Pulitzerovu cenu za fotografii. Nicméně jak film ukáže, vše má svou cenu. Film vznikl na základě knihy, kterou o Bang Bang Clubu napsali dva její členové Greg Marinovich a Joao Silva. Doporučuji.

ČSFD

Kodachrome

Příběh inspirovaný koncem jedné legendy v hlavní roli s Edem Harrisem. V roce 2009 oznámil Kodak, že ukončuje výrobu legendárního diapozitivního filmu Kodachrome. Filmu, na kterém je zaznamenáno mnoho velkých i malých příběhů minulého století. Filmu, který asi jako jediný má i svou píseň od neméně slavné legendy Paula Simona. Když poslední laboratoř na světě, volající tento film - Dwayne's Photo v americkém Kansasu, oznámila plánované ukončení vyvolávání, vyrazí umírající fotograf na cestu přes Ameriku, aby si nechal vyvolat 4 ruličky filmu, které obsahují ty nejdůležitější fotografie, které za celý život udělal. Stihne to? Podívejte se.

ČSFD

Dobré světlo

Výborný film Karla Kachyni v hlavní roli s Karlem Heřmánkem. Někdy si až říkám, že je div, že tohle nakonec neskončilo někde v trezoru. Naštěstí ne a poetika a obrazovost tohoto dílka je pro mne tak nabíjející, že sem tam opustím mé hlavní téma krajinu a pustím se i do neprobádaných vod aktu.

ČSFD

Pod palbou

Pod palbou

Co hrozí fotografovi, který přijel dokumentovat dění do občanskou válkou zmítané Nikaragui a přestane být úplně neutrální? Potíže :) Nick Nolte a Gene Hackman ve výborném filmu Rogera Spottiswooda, který má trochu pomalejší rozjezd, ale pak vás nepustí.

ČSFD

Vražedná pole

Film na základě skutečných událostí, ze kterého místy dost mrazí. Příběh reportéra New York Times a jeho místního průvodce z Kambodže, kam se přenesla válka ze sousedního Vietnamu a vládní jednotky, podporované americkou armádou, začínají prohrávat boj s partyzánskými oddíly Rudých Khmerů, kteří nic neodpouští.

ČSFD

Oči války

Colin Farrell v hlavní roli válečného fotografa, který viděl a zažil víc, než byla jeho duše schopna unést. Zajímavá flashbacková sonda do duší těch, co vidí v první linii to, co my ostatní vnímáme jen jako zprávy odněkud hodně daleko.

ČSFD

Harrisonovy květy

Každý rok tam statisíce Čechů vyrazí na dovolenou. Autem je to pár hodin. A není to tak dlouho, co se v oblasti bývalé Jugoslávie odehrávalo skutečné peklo. Film vypráví příběh o ženě, která pátrá po osudu svého manžela, válečného fotografa, který do Jugoslávie vyrazil dokumentovat svou poslední válku.

ČSFD

Salvador

Salvador

Film Olivera Stone vyprávějící příběh válečného reportéra, který se stane nepohodlným svědkem událostí během občanské války v Salvadoru a snaží se dostat pryč.

ČSFD

Tisíckrát dobrou noc

Film o válečné fotografce, kterou její posedlost málem stála život i rodinu. Hodnocení filmu je velmi rozporuplné, ale tím se nedejte odradit.

ČSFD

Fotograf

Jana Saudka můžete milovat či nenávidět, ale nelze jen ignorovat. Jeho tvorba a styl je předmětem napodobování i opovrhování. V podání výborného Karla Rodena to je fajn podívaná.

ČSFD

Walter Mitty a jeho tajný život

Walter Mitty a jeho tajný život

Na závěr jsem si nechal něco odlehčenějšího. Představte si, že jste fotoeditorem nesmrtelného časopisu Life, který provázel a dokumentoval život několika generací. Pracujete v jeho foto archivu, kde je zaznamenané snad vše, na co si jen vzpomenete. Stačí jen zavřít oči a snít… Pak přijde internet a je šmitec. Chystá se poslední číslo a fotka, která má být na obálce se ztratila. Rozhodnete se vyrazit za jejím autorem, který je ale velkým dobrodruhem a tak vás čeká pravé nefalšované dobrodružství. Bezvadný oddychový film.

ČSFD

Napište mi svůj tip

Tak to je jedenáctka celovečerních hraných filmů, která se nějakým způsobem dotýká fotografie či života fotografů.

Dokumentárním filmům se budu věnovat někdy příště.

A jaký máte oblíbený film vy? Doporučte mi v komentářích.

Publikováno

Komentáře

2896