O autorovi

Narodil jsem se v roce 1973 ve Vlašimi na Podblanicku.

V 10 letech jsem od rodičů dostal svůj první fotoaparát SMENA 8M. O 4 roky později mne kometa Bradfield C/1987 P1 přivedla na hvězdárnu ve Vlašimi, což pro mne byl zcela zásadní zlom nejen ve fotografii. Na hvězdárně jsem si vyvolal první film a s úžasem sledoval v temné komoře zrod mé první černobílé fotografie. SMENU jsem vyměnil za zrcadlovku PRAKTICA a začal jsem důsledně využívat diapozitivní materiály. Hlavním tématem se stala astrofotografie a mé snímky se několikrát umístily v soutěži Astrofoto časopisu KOZMOS.

Začátkem 90 let jsem díky náhodě vyměnil Prakticu za PENTAX a nastalo 12 let dlouhé období s touto značkou. V roce 1998 se fotografie komety Hale Bopp dostává do českého vydání knihy Komety od Carla Sagana. Zakládám své první www stránky a stávám se obětí vlastního nápadu, když mne Bedřich Ludvík zařazuje do dokumentu Febia - Jak se žije amatérským astronomům.

Na přelomu tisíciletí jsem měl fotografický útlum a fotografoval jsem jen příležitostně. K fotografii mne vrátil až úžasně nabíjející krajinářský workshop časopisu Photolife. Z obdržených rad i energie čerpám dodnes. Stávám se členem Klubu příznivců Pentaxu. Účastním se kolektivních výstav klubu. Nastává také období polárních září u nás. Snímky polární záře z dubna 2000 se stávají součástí tanečního vystoupení Dance of the Auroras.

Na konci roku 2004 měním po 12 letech značku a z Pentaxu, který zcela zaspal nástup digitální technologie, přecházím s těžkým srdcem na Canon.

Díky sektání s Ivanem Bumbou a Milošem Kokešem z Pentax klubu se na podzimní Šumavě v roce 2005 potkávám s fotoklubem Černá slunečnice a později se stávám členem. Je to skvělá parta lidí, kterou spojuje fotografie v mnoha svých podobách, chuť cestovat, klukovsky si hrát i se dobře najíst :-)

Neustálé dohadování se v minilabech nad jejich výstupem mne na jaře 2007 donutilo si koupit inkoustovou A3+ tiskárnu EPSON. Vzniká tak „digitální fotokomora“, která mi s občasnou aktualizací - jako byl můj kompletní přechod na Apple - funguje k mé plné spokojenosti dodnes.

Od krajiny si občas odskočím do Kostariky či Ekvádoru za kolibříky nebo do Norska za papuchalky.

Na jaře 2008 mne uchvátilo Toskánsko, kam se od té doby pravidelně vracím na čím dál delší expedice. Stejně tak jsem si zamiloval drsný Island, kde mám zatím vždy velké štěstí na počasí. Zcela jiný svět je Francouzská Polynésie, kam se jezdím nabíjet teplem a energií.

V Česku trávím stále více času v Českém středohoří, Vysočině, Krkonoších či Českém Švýcarsku. Častým cílem je i Praha, kde žiji. Nejraději mám ale toulání tichou, zádumčivou Šumavou, kde si dobrou fotku člověk musí hodně vybojovat.

Čím fotím

Aktuálně nejraději s Fuji X-Pro1 či X-Pro2 a objektivy Fujinon 14, 23, 56 a 90 mm nebo jen s Fuji X100S, což je skoro geniální retro foťáček s velkou duší. Důvěrně mu/jí říkám Fujinka :-)

Do fotobrašny přibalím přechodové a šedé filtry LEE, polarizační filtry Hoya HD nebo B+W a k tomu stativ GITZO GT3531S s geniální kulovou hlavou RRS BH-55.

Sem tam zkusím ještě i starý dobrý film. To pak sáhnu po Pentaxu MZ-S nebo Z1p a objektivech Pentax FA 28-70/f4 a Pentax FA 70-200/f4-5.6.

Petr Pazour. Autor Milda Kokeš.
Petr Pazour na Islandu. Autor Bohdan Němec.
Petr Pazour v Českém Švýcarsku.
Petr Pazour na lovu polární záře na Islandu. Autor Ondra Prosický.