To je to, co dělám. Skvělá kniha od Lynsey Addario

Knihu To je to, co dělám mám doma již nějaký ten pátek. Natrefil jsem na ní kdysi úplnou náhodou během procházení knihkupectví. Z obálky na mne hleděla tvář chlapce plná drobných jizev, náplastí a oči s výrazem, za kterým je všechno možné, jen né klid. Nemohl jsem se odtrhnout a začetl se.

To je to, co dělám

Autorkou knihy je Lynsey Addario, fotožurnalistka, nositelka Pulitzerovy ceny, která dokumentuje dění v místech, kam by se většina z nás asi dobrovolně nevydala. Její snímky jsem znal z časopisu National Geographic. Viz. například reportáž Tvář saúdských žen se mění zobrazující vzrůstající možnosti jejich uplatnění v konzervativní kultuře Saúdské Arábie.

Ale než měla Lynsey možnost pracovat pro The New York Times či National Geographic, musela ujít dlouhou cestu. A o ní je její kniha.

Svět žurnalistů dokumentujících přelomové okamžiky světa jsem dosud znal spíše z pohledů nás chlapů. James Nachtwey, Don McCullin, Larry Burrows, Robert Capa nebo partička z Bang Bang Clubu. Od nás Antonín Kratochvíl nebo Jan Šibík.

Kniha To je to, co dělám mne zavedla na stejná místa, jen z pohledu ženy, pro kterou je to životní droga, bez které nemůže být. Lynsey velmi otevřeně popisuje svou cestu, umanutost i všechna pro a proti této profese. Zažila dva únosy, přežila v situacích, kdy okolo jiní umírali. Ztrácela přátele a často nerozuměla světu nás normálních lidí. Ale věřila v sílu fotografie pohnout světem a to ji vždy táhlo zpět a pomáhalo stisknout spoušť, i když měla oči plné slz z toho, co viděla kolem sebe.

Kniha je skvěle napsaná a jak jsem se do ní začetl, věděl jsem, že tohle bude dlouhá noc. Nakonec jsem nebyl schopen se od ní odtrhnout a přečetl ji celou jedním dechem. To už se mi dlouho nestalo. Život Lynsey je jedna velká horská dráha a tak jsem se vždy těšil, co nového je za další zatáčkou či hupem. Hodně jsem přemýšlel i nad tím, jak popisuje události z míst a dějů, které jsem zažil, byť jen zprostředkovaně, díky práci lidí, jako je ona. Nutilo mne to přemýšlet o tom, jak moc (ne)rozumíme světu kolem nás i kolik jsem či nejsem ochoten obětovat pro své sny.

Lynsey, díky za skvělou knížku!

Životní příběh Lynsey zaujal i Stevena Spielberga, který by na motivu knihy chtěl natočit film. Režie by se měl ujmout podle všeho Ridley Scott. Nezbývá než doufat, že to klapne.

Publikováno

Komentáře

9556