Skvělá vychytávka na Apple Watch pro fotografy

Jsou drobnosti, které člověka potěší a dělají mu každodenní radost. A taky se stává, že je člověk pěkná slepota neb má pod nosem něco skvělého, jen to nevidí. Tak i mně se stalo, že až s příchodem nové verze Watch OS 7 pro Apple Watch jsem objevil ciferník s názvem Slunce, který je tam již z předchozí verze. A já se sám sebe stále ptám, jak jsem jej mohl přehlédnout, protože je to hotová labužnická záležitost. Faktem ale je, že v nové verzi je ještě nápaditěji provedený a to mne asi trklo :-)

Jako fotograf přírody řeším to správné světlo. Není žádným tajemstvím, že je to vždy nějaký čas před a po východu či západu Slunce. Má to i své odborné názvy: občanský, nautický a astronomický soumrak. Chcete vědět více? Podívejte se na článek Soumrak na Wikipedii.

Základem je tedy nutná znalost přesného času východu či západu Slunce a pak se to nechá plus mínus odhadnout, i když se to samozřejmě mění s roční dobou i místem na naší planetě, kde člověk zrovna je.

Proto jsem používal například aplikaci The Photographer's Ephemeris, která je skvělá nejen pro zjištění těchto časů, ale i plánování toho správného místa.

Nový ciferník Slunce, ale nabízí skvělé grafické zpracování a můžu mít tyto údaje doslova po ruce, nebo tedy spíše na ruce :-) Ostatně posuďte sami. Takto vypadá jeho základní podoba.

Ciferník Slunce na Apple Watch

Nabízí 24 hodinový pohled, přesný čas, odpočítávání sekund, zobrazuje, jak je Slunce aktuálně vysoko a pozorný pozorovatel si všimne různobarevného odstupňování po stranách i bodů po vnitřní straně ciferníku. Ty tzv. komplikace po stranách si samozřejmě můžete uzpůsobit obrazu svému.

Začněme tedy pomalu otáčet korunkou. Z aktuálního času se začne podle směru otáčení buď odčítat nebo přičítat čas. Čím více se budeme blížit k východu nebo západu, začne se měnit i barevné pozadí ciferníku. Pokud se zastavíme na vyznačených bodech, ukáže nám to přesné časy pro východ, západ, jednotlivé soumraky i kdy je sluneční poledne nebo půlnoc.

Přikládám vzhledy ciferníku, když se budeme posouvat v čase.

IMG_7919.jpg IMG_7918.jpg IMG_7917.jpg IMG_7916.jpg

IMG_7921.jpg IMG_7922.jpg IMG_7923.jpg IMG_7924.jpg

No není to paráda?

Nepřehlédl jsem ještě něco? Máte tip na zajímavou fotografickou vychytávku pro Jablíčka?

Publikováno

Komentáře

  • Marcel

    Petře, jsem slepota jako vy. Díky za parádní tip!
    1

7053