Támhle je! Už ji vidíš?

Tento krátký úryvek z básně Jaroslava Seiferta - Halleyova kometa bych nejraději vykřikl do potemnělých petřínských zahrad, když jsem ji tam dneska krátce před svítáním spatřil. Jen to nebyla ta slavná Halleyova kometa, která nám poctivě odměřuje věk jedné generace, když se k nám, poslušna gravitačním zákonům, vrací každých cca. 75 let. Nad probouzející se Prahou se vznášel nebeský klenot s poněkud méně romantickým jménem - C/2020 F3 (NEOWISE).

Kometu C/2020 F3 (NEOWISE) objevil 27. března letošního roku vesmírný dalekohled NEOWISE. Z počátku to vypadalo, že nepůjde o nic mimořádného. Jenže koncem června začala kometa prudce zjasňovat a bylo jasné, že pokud přežije průlet kolem Slunce, bude se na co těšit.

Budíček neúprosně vrněl po jedné hodině. Nechtělo si mi, ale lákadlo bylo silnější. Vše jsem měl sbaleno od večera. Stačilo skočit do auta a vyrazit. Na nebi svítil Měsíc a zdálo se, že je krásně jasno. Když jsem ale dorazil do zahrad pod Petřínem, bylo jasné, že na nebi je přesně v místech, kde měla vycházet kometa, věčný souputník fotografů - mrak kurvič. Toto peprné spojení zcela přesně a trefně popisuje mrak, který je vždy tam, kde by být neměl.

Rychle jsem zkontroloval aktuální satelitní snímky a udělal několik expozic, abych odhadl směr, kterým se mrak posunuje po obloze. Samozřejmě se pohyboval zcela v souladu se stoupající drahou komety po obloze. Nicméně sem tam byla mezera a bylo jasné, že moc příležitostí mi nedá. Věděl jsem, že snímek, pro který jsem si dneska přišel, nedám a musím improvizovat, abych si něco odnesl. Rozhodl jsem se změnit pozici, abych měl širší výběr dominant do popředí.

Nakonec jsem si našel celkem dobré místo, nachystal základ kompozice, nastavil parametry a čekal. No a měl jsem štěstí. Ještě než rychle se blížící svítání přesvětlilo oblohu, mrak se rozestoupil a já mohl spatřit nad Prahou kometu. Chtělo se mi zakřičet: Támhle je! Už ji vidíš?. Byl jsem tam ale široko daleko sám.

Doladil jsem v rámci možností kompozici a pustil se do několika expozicí, než se přihnala další část mračouna a bylo po podívané. Já jsem ale věděl, že ji mám a ten pohled na Prahu a kometu mi už nikdo nevezme.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) nad Prahou

S dobrým pocitem jsem se vracel k autu a domů dospat.

Pár tipů

Na vyfocení komety zatím není moc času. Vychází krátce před svítáním a nestačí tak vystoupat moc vysoko. Ale situace se bude trochu zlepšovat i když kometa bude postupně slábnout. Možná nám nachystá ještě nějaké překvapení. Sledujte server astro.cz nebo na Facebooku skupinu Kometa Newowise.

Kometa pěkně vychází při použití středního ohniska. Já jsem použil objektiv Fujinon XF 90 mm f/2,0 R LM WR, což je ve spojení s fotoaparátem Fuji X-Pro2 po přepočtu 135 mm.

Pozor, protože se pohybuje sama kometa ale i obloha, je třeba pamatovat minimálně na Pravidlo 500. Což je jednoduchá pomůcka, jak určit expozici, aby hvězdy byly na snímku ještě bodové a né jako protáhlé čárky vlivem otáčení naší Země. Výpočet je jednoduchý: 500 / reálná ohnisková vzdálenost. V mém případě je to tedy 500 / 135 = 3.7 sekundy. U delších expozic jsou hvězdy i kometa na snímku jako protažená čárka.

Doporučuji tedy pevný stativ a co nejsvětelnější objektiv, který umožňuje použití co nejnižší clony, aby nebylo nutné tak zvedat ISO. Pro tento snímek jsem použil ISO 800, clonu 2.8 a expozici 2 sekundy.

Nedoporučuji používat autofokus. Přepněte se do manuálního módu a ostřete přes live view buď na kometu - má jasné jádro, jednotlivé hvězdy nebo vzdálený obzor. Případně, pokud máte odzkoušeno, že vám to sedí, tak využijte stupnici zaostření na objektivu.

Ale hlavně vyražte se podívat před svítáním kousek nad severní až severovýchodní obzor. Pokud budete mít štěstí na počasí, kometa se tam bude klenout. A pak již stačí jen zvolat: Támhle je! Už ji vidíš?.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) nad Prahou v doprovodu svítících oblaků

Publikováno

Komentáře

  • Martina

    Fotka je úžasná a děkuji za ty tipy.
    1

6275