Pikitia, mé nové fotografické dobrodružství

Marná sláva, ale všechny naše fotografie vypadají v počítači jinak, než když je pak člověk drží vytištěné v ruce. Mám rád různé digitální vymoženosti, ale pokud jde o fotky, papír je papír. Proto miluji fotografické knížky a to až tak, že se občas strachuji, jestli to naše knihovna, a hlavně podlaha pod ní, unese. Stejně tak mám rád, když mé vlastní fotografie končí na papíře.

Vždycky, když se mi povede pěkná fotka, vytisknu si ji na papír. Postupem času jsem si pro tyto účely oblíbil formát A3+, což je pěkná, skladovatelná velikost pro náhledové fotky.

Na začátku jsem využíval různé minilaby, ale nakonec jsem se před 14 lety rozhodl pořídit si vlastní tiskárnu. Ještě že si píši blog, protože jsem o tom našel i článek: Epson Stylus Photo R2400. Nákupem epsonky jsem se tenkrát pustil do nových vod poznávání, jak přenést fotografie z počítače na papír.

Tiskovou hlavou několika dalších tiskáren proteklo hodně inkoustu, než jsem si uvědomil, že už dost dlouho jen vytvářím virtuální nuly a jedničky. Od střední školy jsem totiž ajťák a posledních 20 let jsem trávil tím, že jsem učil počítače rozumět lidskému hlasu. Kdo by chtěl, koukněte se na naše pěkné demo rozpoznávání řeči v různých jazycích.

A tak jsem si řekl, že je na čase nejen generovat další nuly a jedničky, ale naopak jim začít dávat i hmatatelnou podobu. A kde jinde začít, než u své vášně - fotografie. Rozhodl jsem se dostat plně pod kontrolu výrobu svých fotografií a když to zvládnu, nabídnout mé služby i ostatním, kteří mají rádi své fotografie vytištěné na papíře.

Hned od začátku mi bylo jasné, že budu potřebovat větší tiskárnu. Věděl jsem, že to bude zase Epson a měl by umět tisknout minimálně metrové fotografie. Nabídka byla pestrá, ale nakonec jsem se rozhodl pro úplnou novinku - 12ti barevnou EPSON SureColor SC-P9500. Potřeboval jsem tiskárnu, která bude co nejuniverzálnější a to tahle krasavice splňovala.

epsonka-pohled-uz-rozbalena-i.png

Čerstvě rozbalená EPSON SureColor SC-P9500

Jenže jsem rychle narazil. Ač je to tiskárna elegantní a velmi ladná, nevím proč, ale má žena velmi rezolutně odmítla, že by něco tak pohledného bylo u nás doma. Nu což, musel jsem tedy začít pro nás hledat azyl.

A v té době se mi v hlavě zrodil plán na studio Pikitia. Proč zrovna tento název? Protože mám rád celou rozlehlou Polynésii, zapátral jsem v mnoha jejich jazycích a narazil na slovo pikitia, což v některých z nich znamená obraz.

epsonka-pohled-s-logem.png

Už zabydlená EPSON SureColor SC-P9500

Azyl se mi časem podařilo najít, a tak jsem měl kam mou novou elegantní pomocnici nastěhovat.

Krátce na to tiskárnu doplnil laminátor, který mi umožňuje fotografie lepit na různé deskové materiály či, jak název napovídá, opatřovat fotografie ochrannou laminací. To úplně rád nedělám, protože to fotkám ubere na kráse.

A nesmím zapomenout na zásadní stroj, který zapínáme jako úplně první, když přijdeme do studia! Kávovar :-)

Kava v Piki

Proces seznamování se je krásným časem nejen v lidské interakci, ale i když máte k ruce takovou tiskárnu, jakou je Epson SureColor SC-P9500. Je vážně radost sledovat, když se s každým jejím tahem rodí nová fotografie. Nebylo to vždy bezbolestné a bylo třeba vychytat různé nástrahy, které na člověka čekají, když má v ruce nějakou neodzkoušenou novinku.

Stejně tak jsem hodně řešil materiály, na které budu tisknout. Na začátku jsem si myslel, že budu pokračovat v materiálech Ilford, na které jsem tiskl posledních 14 let. Ale brzy jsem zjistil, že není úplně snadné se k nim spolehlivě dostat. Proto jsem se rozhodl pro změnu a pokud chci sebe i vás rozmazlovat, tak k tomu používám materiály Hahnemühle. A když je třeba více zvažovat i cenu, tak sahám po materiálech od české společnosti FOMEI.

Šumava 100 x 150 cm na plátně Hahnemühle Art Canvas Smooth

Hamerský potok - 100 x 150 cm, plátno Hahnemühle Art Canvas Smooth

Mám radost, když se ohlédnu zpět a vidím, co všechno se za těch pár měsíců, kdy se vše chystalo, povedlo.

Těší mne postupně rozšiřující se rodina Pikiťáků - fotografů, kteří ve studiu Pikitia tisknou a tvoří. Snažím se, aby studio nebylo jen výrobnou, ale i prostředím, kde je možné se potkávat. Kdo chce, může si zde své dílo i dotvořit. Kreativitě se meze nekladou! Současná doba setkávání příliš nepřeje. Občas to jde, a pak zase ne, ale toto je jeden z cílů. A já věřím, že se to dřív nebo později povede.

5067-3600.jpg

Michal Hejna si u nás dotváří své úžasné Krajiny imaginace

Pikitia má své webové stránky piktia.cz včetně zákaznické aplikace, přes kterou je možné jednoduše zadávat své fotografie k vytištění. Jukněte na ně a zaregistrujte se. A jako dárek vám nabízím, že pokud u své první objednávky do poznámky uvede kód WHAKAAHUA, máte u nás na tuto první objednávku slevu 15%.

Webové stránky studia Pikitia

Klikněte na obrázek a dostanete se na webové stránky studia Pikitia

Těším se na Vás!

Publikováno

Komentáře

8918