Na co se můžeme těšit v Capture One 21

Aktuální verze Capture One s pořadovým číslem 20 je na trhu již skoro rok. Nakonec přinesla řadu zajímavých vylepšení. Kdo má zájem, přečtete si článek Capture One Pro 20, převlečená 13tka a Zajímavá aktualizace Capture One.

Společnost Phase One, která za programem Capture One stojí, uvádí posledních pár let nové verze s blížícím se koncem roku. Vtipně na ně nejprve upozorní akcí na předprodej nové verze se slevou, aniž kupující zatím tuší, co bude nového. Dneska ale na Youtube proběhla první prezentace chystaných novinek.

Na co se tedy můžeme těšit?

Příznivci Jablíček hned na začátek dostali důležitou informaci, že nová verze zatím nebude nativně podporovat nový čip M1, který se začíná objevovat v prvních počítačích od Apple. Zatím Capture One poběží na M1 přes emulátor Rosetta2. Phase One nicméně M1 zkoumá.

Speed Edit

První novou chystanou funkcí je tzv. Speed Edit. Cílem je umožnit rychlou a plynulou editaci fotografie, aniž musíme někde štrachat v dialozích. Funguje to tak, že si můžeme pro základní funkce úprav nastavit jednotlivé klávesy. Pokud pak chceme například upravit expozici, stiskneme a držíme příslušnou klávesu a pomocí skrolování na myši, trackpadu, tabletu nebo klávesových šipek měníme plynule hodnoty. Citlivost té změny je možné změnit v Nastavení.

Capture One 21 Speed Edit

Musím za sebe říci, že mi to přijde jako prima nápad, který opravdu může zrychlit a zpříjemnit úpravy.

Tím to ale nekončí. Pokud pracuji v režimu hromadných úprav, tak můžu tuto funkci také použít. Co je super, že pak nejde o změnu absolutní, ale o změny relativní. Pokud mám tedy například u každé fotografie jiné nastavení expozice, tak se toto nastavení zachovává jako výchozí a mění se o ty hodnoty změny. To je super jak na základní nastavení celého setu, tak pozdější jemné dolaďování.

Lepší barvy

V nové verzi přináší Capture One lepší renderování barev. Každý v programu podporovaný foťák je od Phase One změřený a má v něm uložený svůj profil. To je brána, která pouští fotoaparát do světa Capture One a říká, jak bude vypadat základní převod z RAW formátu do toho, co vidíme v editoru.

S novou verzí přicházejí nové profily, které jsou pojmenované ProStandard a přinášejí výrazně přesnější a detailnější převod barev. Na ukázce ve videu to bylo zobrazeno na několika fotografiích, kde třeba u modré oblohy byl rozdíl docela zásadní.

Capture One 21 Pro Standard

Capture One 21 Pro Standard

Co je nutné zmínit, aby to fungovalo, musí každý fotoaparát projít novým měřením. Proto je aktuální seznam podporovaných strojů docela krátký. Nicméně bylo několikrát zmíněno, že na podpoře dalších značek i typů se pracuje.

Capture One 21 Pro Standard, Podporované fotoaparáty

Rychlejší přístup k návodům

Tohle je drobné vylepšení, které nabízí hlavně začínajícím uživatelům snadný přístup k návodům, co je možné s danou funkcí dělat. Ostřílené borce to obtěžovat nebude a začátečníkům pomůže.

Capture One 21 Návody

Co nezaznělo, ale asi se chystá?

Při sledování videa jsem si všiml detailu, který naznačuje novou funkci, po které uživatelé Capture One volají již dlouho.

Dehaze

Funkce, která je je velmi známá například z Adobe Lightroom a slouží k odstraňování nebo naopak přidávání mlžných závojů. Ona jde s použitím stávajících nástrojů částečně simulovat, ale pokud je pravdou, co naznačuje nastavení kláves pro Speed Edit, kde je Dehaze uvedeno, máme se na co těšit.

Capture One 21 Dehaze

 Aktualizace z 25. listopadu 2020

Dneska večer Capture One v dalším videu skutečně oficiálně představilo dlouho očekávanou funkci Dehaze. Podle prvních náhledů z videa to vypadá velmi povedeně. Funkce funguje pro odstraňování, ale i zvýrazňování mlžných závojů. Můžeme si nastavit její intenzitu v rozmezí -100 až +100. Super je i možnost nastavení tzv. Shadow Tone, čímž se vrací kresba do míst, která Dehaze může zbytečně připravit o kresbu.

Capture One 21 Dehaze Náhled

Nic dalšího zásadního dneska představeno nebylo.

Osobně si myslím, že toto budou ty hlavní novinky, které Capture One bude mít v první verzi řady 21.

No, za sebe se mi moc líbí ty nové ProStandard profily, které naznačují, že je možné z RAWu dostat ještě více a to je to, co Capture One umí asi nejlépe ze všech podobných programů. A funkce Dehaze je také něco, co určitě využiji.

Pokud se chcete podívat na ta videa, připojuji je.

První představení novinek:

Druhé představení novinek:

Publikováno

Komentáře

 • Martin Horak

  Petře, díky Ti za toto rychlé shrnutí. M.
  1
 • lsmira

  Sledoval jsem online zpravodajství o "21" a děkuji za shrnutí, super. Všiml jsem si, že svět moc nebyl spokojený s prezentací a množstvím změn za 300 USD. Hodně lidí pevně věří, že to nebylo všechno a Capture One ještě překvapí. O Dehaze se myslím dokonce ani nehovořilo. Myslím si, že ještě přibude pár nových a dobrých nápadů. Díky Petře
  2
 • Petr Pazour

  lsmira: ono Capture One není úplně levný software a je pravda, že někdy i já sám váhám, jestli to za ty peníze stojí. Ostatně u verze 20 to na začátku bylo to samé a až update na 20.1 přinesl pár zajímavostí. Dneska (25.11.) bude večer další představování možných novinek, tak nám nezbývá než se těšit. Faktem je, že tlak od jiných podobných programů je velký a pokud si bude chtít Capture One ty své peníze zasloužit, musí se snažit o to víc, že nemá kolem sebe ten propracovaný ekosystém jako má třeba Adobe. Pokud jde o Dehaze, tak i z jiných zdrojů mám potvrzeno, že tam bude :-)
  3

8855