Leica M6 - návrat legendy

V záplavě dnešních zpráv o počtech megapixelů, kdy i u mobilních telefonů se začínáme bavit ve stovkách, je návrat analogové legendy - fotoaparátu Leica M6, trochu jako zjevení.

Fotografování na film již nějakou tu dobu zažívá takový nenápadný comeback. Není to nic velkolepého, ale vlastně je svým způsobem zázrak, že tu film s námi stále je. A to ať v pozici materiálu pro natáčení hollywoodských trháků, nebo filmů do těch našich krabiček všemožných rozměrů.

K filmu jsem se před časem vrátil i já, když jsme s kamarádem Michalem Hejnou začali fotografovat projekt Praha Panoramatická. Byl jsem překvapený, jak stále široká nabídka filmů je k dispozici a v té době i za docela slušné peníze. Napsal jsem tenkrát článek Žijeme v době filmu zaslíbené. To se psal ale rok 2019. Dnes ty ceny již tak příznivé nejsou.

Přesto se v Leice rozhodli, že i do záplavy jejich digitálních fotoaparátů by bylo dobré vrátit nějakou tu filmovou legendu. A že vsadili na typ M6 je vcelku logické.

Leica M6

Leica M6 se vyráběla od roku 1984, a když se v roce 2002 končilo s její produkcí, měla na svém kontě téměř 175 tisíc ručně vyrobených kousků. Moc plastů na ní nenajdete. Je to takový malý tank mezi fotoaparáty. Stejně tak je zbytečné u ní hledat autofokus, super inteligentní měření expozice, závěrku s rychlostí několik expozic za sekundu a jiné vymoženosti i tehdejších analogových fotoaparátů. Nic takového nemá...

Leica je pro ty, co umí vnímat světlo a mají rádi vše pod plnou kontrolou. Po každém snímku musíte přetočením políčka natáhnout spoušť. Nenápadný středový terčík na látkové závěrce vám pomůže s jednoduchou indikací správné expozice, kdy čas i clonu musíte vždy předem nastavit. Pomocí skvělého hledáčku si ručně zaostříte a díky znázorněnému obdélníku odpovídajícímu ohnisku vašeho objektivu plus mínus trefíte kompozici. A když dojde film, je třeba jej pěkně ručně natočit zpět do kazety...

Leica M6

Pořádné retro, co? Je, ale má to své kouzlo.

Mnoha ikonám světové fotografie se na krku Leica houpala. A můžeme to vzít od Henri Cartier-Bressona až třeba po našeho Josefa Koudelku.

Nová Leica M6 má v genech vše, co měla ta původní. Robustnost, spolehlivost a plný rozsah expozičních časů i bez napájecí baterie. Zkrátka foťák, co vás nenechá nikdy ve štychu.

leica-m6-compare.jpg

Ostatně na tomto snímku je vidět vpravo původní ikonická M6 a vlevo její nástupkyně.

Foto Škoda, který v Praze provozuje Leica Boutique, oznámil cenu 125 490 Kč. Nu, je to pěkná raketa. Leice se ale v čase podařilo vytvořit si své vlastní business hřiště a tak věřím, že si své kupce určitě najde.

Osobně se na ní určitě do Leica Boutique zajdu podívat. Vezmu si s sebou svou Leicu M7, což byl nástupce po M6 a poslední analogový fotoaparát v této řadě. Leica M8 byla již plně digitální.

Rukou mi prošlo hodně foťáků, ale pro M6 a M7 mám slabost. Ty foťáky mají svou duši a když se vám povede na ně naladit, tak je nechcete dát z ruky.

Leica M7

Leicu M7 používám jako takový zápisník momentů ze života kolem mne. Dost často jí tahám s sebou a sem tam cvaknu zajímavý moment, který frčí kolem a říkám si, že až ty všechny naše RAWy nepůjdou přečíst, tak ten negativ tu stále bude.

pp_leica_m7_kodak_trix_david_suchet.jpg

Ostatně věděli jste, že David Suchet, představitel Hercule Poirota, je vášnivý fotograf? A fotí na Leicu :-)

Publikováno

Komentáře

5830