Letos si dala dánská společnost Phase One trochu na čas a novou verzi jejich programu Capture One Pro s pořadovým číslem 9 uvedla až poslední listopadový den.
Stejně jako u verze 8 nejde o žádnou revoluční změnu - viz. můj článek Capture One 8 - velmi povedená evoluce, ale o postupné vylepšování schopností programu přinášet stále lepší výstupy. A to je to, v čem Capture One již mnoho let vyniká.
Co mne tedy z novinek zaujalo?
Uhlazenější vzhled
Při prvním kontaktu s devítkovou verzí programu nelze přehlédnou novou ikonu a ještě více uhlazenější celkový design. Mně osobně tento trend velmi vyhovuje, protože program působí přehlednějším dojmem.
Capture One 9 - pracovní plocha.
Aktualizovaný motor pod kapotou
Část hlavních změn je opět ukryta v obrazovém engine, který se stará o “vyvolávání” fotografií z našich RAWů. Tentokrát nemáme k dispozici žádné nové šoupátko, ale došlo k celkovému předělání funkcí nastavení kontrastu, jasu a saturace. Cílem bylo dosáhnout přirozenějšího a méně destruktivního efektu na výslednou fotografii.
Podle prvních testů mi přijde, že se to dost povedlo. Společným jmenovatelem je podle mého trend menšího tlačení na pilu, což vede k přirozenějšímu vzhledu a jemnějším přechodům. Ostatně v minulé verzi touto změnou prošla část HDR a stala se rázem výrazně použitelnější. U voleb kontrastu, jasu a saturace nejde o změnu tak výraznou, ale potěší.
Ukázka rozdílu při stejném nastavení volby kontrast, jas. Vlevo CO8, vpravo CO9.
Zlepšení možností křivek
Toto považuji pro mě osobně za jedno z nejlepších rozšíření. Křivky je možné od teď již konečně využít ve všech vrstvách. Dosud bylo možné s křivkami pracovat pouze na základní vrstvě fotografie a nebylo možné je využívat ve vrstvách lokálních úprav. 3x hurá!
V křivkách se objevila i nová volba Luma, která pracuje převážně pouze s jasovou složkou a úpravy by tak neměly tolik ovlivňovat výslednou barevnost. Toto je skvělé rozšíření už tak silného nástroje, kterým křivky obecně jsou.
Ukázka rozdílu při použití novinky Luma. První obrázek bez použití křivek, druhý obrázek ovlivnila křivka v režimu RGB a třetí obrázek je stejná křivka, jen v režimu Luma. Je vidět, že v režimu RGB je obrázek barevnější.
Z výběru barev do vrstev
Tak tohle je novinka, která se mi velmi líbí. Selektivní úpravu barev využívám velmi často. Dává mi to možnost zdůraznit nebo potlačit konkrétní barevný odstín či odstíny a nebo lehce korigovat styl vybrané barvy. Od nynějška je možné z vybraného výběru barev udělat vrstvu lokálních úprav a aplikovat pak následně na tento výběr všechny dostupné možnosti ve vrstvě.
Ukázka možnosti selektivního výběru barvy a možnosti vytvoření vrstvy z tohoto výběru.
Posílení výběru
Vrstvy lokálních úprav jsou mocným nástrojem. Pro jejich vytvoření slouží především klasické štětce, rovná přechodová maska nebo nově výše zmíněná maska dle barevného odstínu.
V nové verzi se Phase One zaměřil na zlepšení možností štětců. Pokud je třeba vybrat pravidelné rovné části fotografie je nově možné označit výchozí bod a pak držet klávesu Shift a jet po rovné části a maska se bude kreslit jako čára. Nebo je možné označit počáteční bod a pak opět s klávesou Shift konečný bod a mezi tím se vykreslí rovná čára masky výběru.
Novinkou je i volba Airbrush, která funguje tak, že se maska začne malovat skoro nekrytá s tím, že při opakovaném přejíždění myší se postupně vyplňuje. Přibyla i volba Flow, která přináší možnost nastavení, jak rychle dosáhnout naplnění masky určené volbou Opacity.
No a na závěr ještě jedna prima novinka, kterou je možnost svázání parametrů štětce a gumy. Pokud udělám změnu v nastavení štětce a přepnu se do gumy, tak se mi automaticky nastaví stejné parametry a opačně. Drobnost, ale potěší.
Nové možnosti štětce lokálních úprav.
Vylepšená změna velikosti
O tom, že zvětšování či zmenšování fotografii v Capture One, není žádná hitparáda se ví. Sám jsem měl dříve nastavené workflow, které mi s finálním výstupem do PSD vyrábělo fotografie ve velikosti pro web, ale nakonec jsem ho přestal používat, protože kvalita zmenšených JPG souborů pro web nebyla vždy ideální. Přišlo mi, že zmenšování bylo hodně tvrdé. Vše jsem nakonec dělal z finálního výstupu až ve Photoshopu, který má širší možnosti i lepší výsledek.
Capture One v nové verzi obsahuje přepracovaný algoritmus pro změnu velikosti fotografie. Hlavní změny k lepšímu by měly být hlavně v oblasti zmenšování. Zkusil jsem si to a je to rozhodně lepší, ale myslím, že své workflow zatím měnit nebudu.
Svižnější
Toto se nikde moc neinzeruje, ale nová verze je o poznání svižnější než předchozí. Tedy alespoň na mém iMacu 27 (2011).
Otázka licencování
Otázka licencování je častá ve vašich dotazech, takže jaký je aktuální stav.
Phase One zatím nabízí dva způsoby licencování. Buď nákup klasické licence s následnou placenou aktualizací při příchodu nové hlavní verze a nebo měsíční předplatné.
Jednouživatelská licence stojí 279 euro. Upgrade z této verze na novější pak aktuálně stojí 99 euro.
Měsíční předplatné stojí 12 euro, což dělá 144 euro za rok.
Z těchto čísel pak vychází docela jednoduchá matematika. Stávajícím uživatelům Capture One Pro, kteří mají zakoupenou licenci se vyplatí u tohoto licencování zůstat a platit si jen upgrady. Přechod na měsíční licencování jim nic nepřinese a finančně se to rozhodně nevyplatí.
Pokud jsem nový uživatel a stojím před otázkou nákupu Capture One Pro, pak je asi lepší jít do předplatného. Při současném nastavení cen by se to přestalo vyplácet až za pět let, což si dovedu tipnout, že už bude v otázce licencování zase všechno jinak, takže je zbytečné se tím teď trápit.
Závěrem
Phase One drží u Capture One trend pokračující evoluce. Upgrade jsem si koupil, i když bych bez problémů vyžil i bez všech těch výše zmíněných novinek. Nicméně jsou to funkce, které mi rozšíří možnosti a někdy i zjednoduší život, tak proč si za to nepřiplatit :-)
Jirka
Radek
Petr Pazour
Radek V.