Chalupská slať

Chalupská slať

Jsou místa, kam se vždy rád vracím. Chalupská slať na Šumavě patří určitě mezi ně. Už ani nevím, kolikrát jsem ještě za tmy vstával a vyjížděl k Borové Ladě, abych pak při světle čelovky kráčel po dřevěném chodníčku ke slati. Vždy to ale za to vstávání stálo. A sem tam, když se všechno pěkně sešlo, vznikla i pěkná fotka. Jako třeba fotografie Chalupská slať z roku 2011.

Při letošním návratu na Šumavu jsem opět neodolal. Už sobotní ráno se docela vydařilo. To nedělní bylo ale výrazně dobrodružnější. Předpověď slibovala dynamické počasí, takže jsem mohl čekat ledacos. Na slať jsem dorazil ještě za svitu posledních hvězd. Nachystal jsem si expozici a s hrnkem čaje v ruce jsem si užíval tu hustou mlhu, tu drobnou spršku či rychle letící nízké mraky. S postupným svítáním se plošinka zaplnila stativy, až nás tam bylo asi 15. Začal jsem si připadat jak na Mariíně vyhlídce v Českém Švýcarsku :-) No a protože jsem vše fotil na dlouhý čas, abych do snímku dostal nějaký ten pohyb, musel jsem hlídat nejen kompozici, světlo, mraky a mlhu, ale také pohyb ostatních fotografů, protože občas se s námi plošina pohupovala jako loďka na vlnách.

Po jedné expozici jsem věděl, že svůj dnešní záběr Chalupské slati mám. Doufám, že se zadařilo i ostatním fotografům, co jich tam dneska jen bylo. Podmínky na to byly :-)

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark III + Canon TS-E 24mm f/3.5L II, ohnisko: 24mm (24mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 50s, ISO: 100, filtr: LEE Little Stopper + LEE ND 0.9 HARD, formát: RAW, zpracování: Capture One 8 Pro.
Komentáře

Vcera jsem se tam take chystal a jak vidim udelal jsem velkou chybu, ze jsem nevyrazil. Paradni fotka!

MarekZ, Po 22. září 2014, 04:14:44 CEST

Petře blahopřeji k další krásné fotce. Parádně si zvládl modrý nádech "stopperu".
PS: Co říkáš na novou verzi Capture One?

Milan M, Út 23. září 2014, 19:09:50 CEST

Milane, po týdnu s Capture One 8 tady na Šumavě musím uznat, že tato nová verze se vážně povedla. Už mám skoro dopsaný článek popisující první zkušenosti :-) Petr

Petr Pazour, St 24. září 2014, 10:24:39 CEST

Pěkná fotka. Zaujala mě "hora-mrak" v centru snímku. Barvy super.

Michal Hejna, Čt 25. září 2014, 08:53:57 CEST

Michale, díky za komentář. "Horu mrak" mám taky rád, připomíná mi sopku :-)

Petr Pazour, Čt 25. září 2014, 09:20:18 CEST
2527