Maják ve sněhové bouři

Maják ve sněhové bouři

Při pohledu na aktuální počasí se skoro nechce věřit, že ještě před pár dny bylo všechno jinak...

Díval jsem se na Vysočině z pohodlí vyhřátého pokoje ven a přes hradbu sněhu snášejícího se k zemi nebylo daleko vidět. Vítr honil velké vločky tu jedním a hned zase jiným směrem. Krajina byla jako zbavená barev.

Dlouho jsem zvažoval, jestli mám do tohoto počasí vůbec vyrazit. Nakonec jsem neodolal. Měl jsem v okolí vyhlédnuté dva osamocené stromy a řekl jsem si, že toto počasí je vlastně úplně ideální.

Při cestě za prvním motivem jsem neustále periferně sledoval i tento. Věděl jsem, že se k němu musím vrátit. V hlavě se mi začala rodit myšlenka, jak by měla fotka vypadat.

Snažil jsem se najít ideální kompozici, ale nakonec jsem musel udělat trochu kompromis, protože jsem chtěl mít správně poskládané tmavé lesy v pozadí, osamocený strom i pole. Pak již stačilo počkat si na vhodný vítr, který požene sníh správným směrem. Chtěl jsem, aby letěl snímkem jedním směrem a měl vhodnou délku, což by vytvořilo skoro až malířský efekt. Expoziční čas se zastavil na délce 1/20 sekundy. Věděl jsem, že to mám. Udělal jsem tři expozice a pomalu vyrazil zpět do tepla.

Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/2.8 L USM, ohnisko: 160mm (160mm EQ35mm), clona: 6.3, expozice: 1/20s, ISO: 100, filtr: Hoya HD CPL, formát: RAW, zpracování: iMac + Capture One 6 Pro.
Komentáře

Zajímavá kompozice, jen mi trochu vadí ten splývající vrcholek stromu. Co by mě ale zajímalo, jaký vliv má použitý počítač na výslednou fotografii? Že to píšete dole v popisu, který je jinak zajímavý a pro začátečníka určitě i velmi přínosný. Nebo jste si jen udělal radost a teď chcete, aby všichni věděli, že už taky máte to Japko? ;-) Nemyslím to ve zlém, jen to nechápu, tak se ptám.

Tom, Ne 13. březen 2016, 19:56:04 CET

Tome, casto dostavam otazky, jaky pocitac pouzivam pro zpracovani fotografii. A ja se netajim tim, ze jsem po mnoha letech prozitych s Windows nadsenym uzivatelem Jablicek. Asi to bylo obdobi, kdy jsem to nadseni prenesl i do popisek fotografii. Petr

Petr Pazour, Ne 13. březen 2016, 20:28:30 CET

Rozumím a jak píšu, nic ve zlém:-) Asi teď fotíte více s Fuji, ale jak jste spokojen s touto 70-200/2,8? Stabilizovaná verze má kvalitnější skla, ale jak moc je to znát, nevím. Uvažuji o něm na krajinu, tedy stabilizaci nepotřebuji. Díky, Tom

Tom, Ne 13. březen 2016, 21:51:45 CET

Canon EF 70-200/f2.8 L je skvely objektiv. Pro krajinare bych dneska zvazil f4 verze. Petr

Petr Pazour, Po 14. březen 2016, 21:06:54 CET
4020