Cesta do pravěku

Cesta do pravěku
Kolem tohoto místa jsem šel letos na Šumavě několikrát. Měl jsem v hlavě vymyšlenou atmosféru, kterou bych chtěl do fotografie dostat. Nikdy mi ale nepřálo štěstí. Až do této soboty. Když jsem z Horské Kvildy sjížděl do Borové Lady, teploměr v autě ukazoval -12 stupňů a nad údolím se povalovala hustá mlha. Tušil jsem, že by to mohlo vyjít. Počkal jsem si, až vyjde Slunce a začne hustou mlhu postupně propalovat. Do krajiny se díky tomu dostalo zvláštní světlo, které mi připomínalo svou atmosférou film Karla Zemana - Cesta do pravěku.
Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 17-40 f/4 L USM, ohnisko: 25mm (25mm EQ35mm), clona: 11, expozice: 0.6s, ISO: 100, filtr: Hoya HD CPL, LEE ND 0.9 HARD, formát: RAW, zpracování: iMac + Capture One 6 Pro.
Komentáře

Pěkné!
Líbí se mi jak nálada tak barevnost. Ostatně i ten název je dobře trefenej.
Přemýšlím, jestli jsme tam v říjnu také byli, ale nějak jsem se tam nechytil žádného výrazného rozeznávacího prvku :)

VOJTa, Po 21. listopad 2011, 07:53:33 CET

Fotka je to pěkná, hlavně né tisíckrát dokola fotografovaná profláklá scenérie. A opravdovou cestu do pravěku zažijete v Rago v Norsku. Díky a hodně zdaru!

Martin, Čt 24. listopad 2011, 16:50:19 CET

Fotka je nádherná. Chtěla jsem se zeptat, nakolik je upravovaná? Je "přibarvená"? Díky

Veronika, So 26. listopad 2011, 07:15:39 CET

Velmi povedená fotka. Originální. Není to u Chalupské slaťi?

Karel, So 26. listopad 2011, 20:40:09 CET

Veronice: proč bože přibarvená? Copak vytváříme nějaké omalovánky? Když fotograf vyčká na správnou chvíli a je na fleku v době, kdy většinou ostatní "chrněj" a za podmínek poměrně nepohodlných, pak je svět kolem nás takovej, jak ho jiní dost často neznají ... mnohdy je třeba barevný kontrast/saturaci ještě i snižovat (to když ve vzduchu není sajrajt, který by barvy "redukoval"). Co se s těmi lidmi děje? Někdo vidí povedenou/neobvyklou fotku a hned je napadá modifikace, nikoliv poctivá fotografická práce.

Karel, Ne 27. listopad 2011, 10:33:20 CET

Karlovi: musím se Veroniky zastat. Nic tím zlého nemyslela. Jak znám Petra, tak pracuje poctivě jak v terénu, tak u PC. Co je špatného na přidání saturace? To není nic destruktivního, vždyť my sami jsme každý jinak citliví k barvám a každé vyvolání RAW surových dat je vlastně ÚPRAVA! A pouhou změnou vyvážení bílého bodu upravujeme a přibarvujeme/přebarvujeme...
Jo abych nezapomněl, fotka je pěkná a vyniká tím, že za každou cenu nehladá prvoplánově bombastický námět, ale hraje si s "obyčejnou" krajinou a pastelovými barvami východu slunce.

Michal, Po 28. listopad 2011, 14:49:33 CET

Michalovi: Jsem názoru, že zde došlo k plnému nepochopení věci. Lze použít vícero příkladů, zůstaňme u "Vašeho" odRAWení. Nenazýval bych to přibarvením/přebarvením. Je to fáze nutná (ne však dostačující a jediná) celého procesu. Analogií volíme dia, např. velv/prov. Zde to snad nikdo nenazve přibarvením. OdRAWením jednou zvolíme barvy, jak jsme je vnímali, abychom předali informaci dál směrem k divákovi. Já s úpravou saturace taky problém nemám. Sám jsem zmínil, že někdy je třeba ji ubrat, neboť médium někdy barvy zaznamená ještě sytěji, nežli jak je vnímáme. Ale již dle výraziva a čehosi "mezi řádky" jsem hluboce přesvědčen, že Veronika neměla na mysli proces odRAWení či srovnatelné. Každou chvíli kolem sebe, zejména z net-médiích, slyšíme křičet hlasy o tom, že ta či ona fotka je modifikace, zásluha PS, atd. Je to unavující, jak digitalizace zprofanovala a degradovala fotografické řemeslo. Nepochybuji, že Petr pracuje poctivě jak v terénu, tak u PC. To je dobře. Jsem hluboce přesvědčen, že Petr se k faktickým modifikacím nepřiklání a nedělá je. Proto mě vůběc slovo přibarvení nadzvedlo ze židle. Samosebou poctivá práce u PC je taky třeba. Je správná. Supluje práci pod zvětšovákem, která byla pro dobrou fotku taky potřebná a bez níž se neobešla. Neutralizace barev, lokální/globální justace tonality a kontrastu, retuš svinstvíček jsou legitmní formy úprav a nejsou faktickým pozměňováním. S tím souhlasím. Prováděly se již (trochu složitěji) před 80 lety pod zmíněným zvětšovákem (snad krom té barvy, tam kratčeji) :-) Stiskem spouště proces focení nikdy nekončí…. dalo by se pokračovat tunami příkladů, vezměme si např. kolikrát byl L. Kamarád veřejně i neveřejně mrskán, že mnohé jeho fotografie (scény vyobrazující) nemohly takto existovat (jejich barevnosti jsouc na mušce) …

Karel, Po 28. listopad 2011, 18:55:28 CET

Karlovi: HOWGH. Pojďme zase fotit :-)

Michal, St 30. listopad 2011, 16:26:05 CET

Belle ambiance d'hiver et paysage

Eddie, So 3. prosinec 2011, 09:18:46 CET

máte NÁDHERNÉ fotky a zajímavé články-tkz.chlap na pravém místě

petr, Pá 17. únor 2012, 16:43:01 CET
6131