Nik Collection 2.3

Dneska mi do aktualizací přistála nová verze Nik Collection od DXO (dříve Nik Plugins). Verze s pořadovým číslem 2.3 přináší několik zajímavých novinek.

Mezi nejpopulárnější, ze sedmi pluginů, patří bezesporu Silver Efex Pro, který je velmi silným nástrojem pro převod fotografie do černobílého hávu. Sám jej používám už mnoho let a zatím jsem nenašel nic, co by se mu blížilo v nabízených možnostech, jednoduchosti použití a kvalitě výstupu.

Jednou z možností pro rychlou úpravu fotografie v Silver Efex Pro je simulace filmů. Najdete ji v pravém sloupci v záložce FILM TYPES. K osmnáctce původních simulací přibylo 10 nových a je mezi nimi i náš Fomapan. Konkrétně jde o tyto filmy:

  • Adox Silvermax 21
  • Fomapan 100 Classic
  • Ilford Pan 100
  • Rollei Retro 100 Tonal
  • Agfa Scala 200x
  • Bergger BRF 400 Plus
  • Fuji Neopan 400
  • Ilford Pan 400
  • Polaroid 672
  • Polaroid 667

Silver Efex Pro v akci

Silver Efex Pro v akci

Díky filmovým simulacím je možné černobílým fotografiím vtisknout jedinečnou charakteristiku a v kombinaci s uložením vlastních presetů i celý proces hodně zrychlit.

Jako uživatele programu Affinity Photo mne potěšilo i další postupné zlepšování kompatibility s pluginy z Nik Collection, i když to stále ještě není dokonalé.

V této verzi byla konečně odstraněna chyba s totálně posunutým zobrazením barev u pluginu Viveza, pokud se používal přímo z Affinity Photo.

Chybné zobrazení barev u starší verze pluginu Viveza

Chybne zobrazeni barev u starsi verze pluginu Viveza

Stejně to ale ještě není ono. Když jsem to testoval, tak mi ty barvy po nahrání snímku přijdou krapet tlumenější proti originálu.

Nová verze pluginu Viveza už funguje lépe

Nova verze pluginu Viveza uz funguje lepe

Opravy se dočkal i plugin HDR Efex Pro, který již umí použít otevřený soubor v Affinity Photo pro složení HDR snímku.

Co se ale stále nezměnilo, je to, že některé pluginy ještě i po tolika letech nepodporují správné zobrazení na retina displejích, takže fotografie i ovládací prvky jsou okousané. Třeba Viveza je toho zářným příkladem.

Stejně tak jsem se těšil, že pod křídly DXO, známých to perfekcionistů, dojde k doladění uživatelského rozhraní, na kterém je stále vidět živelný vývoj ještě z dob svých zakladatelů Nik software. Pěkným příkladem je to, jak má každý plugin jinak řešené zobrazení porovnání před a po úpravách. Někde je zaškrtávací checkbox Preview a jinde tlačítko Compare. Ale to jsou detaily.

Hlavní je, že DXO nenechalo Nik Collection umírat jako Google, který je vlastnil předtím a dál je rozvíjí. Nezbývá než se těšit na další verzi.

Publikováno

Komentáře

2781